2011. július 31., vasárnap

Vízi-kefír más néven Japán kristálygomba

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy a vízi-kefír egy csodaszer, amely meghosszabbítja az életet, mi több, halhatatlanná tesz, szeretném eloszlatni ezt a tévhitet. A vízi-kefír, vagy más néven japán kristálygomba nem ambrózia, ugyanakkor számos jótékony hatással bír a szervezetre. De ne szaladjunk ennyire előre. Nézzük meg, hogy valójában mi fán terem ez az élőlény.
Feltételezhetően Mexikóból származik. 1899-ben ott találta meg és dokumentálta először M. Lutz. Európában az 1930-as évek eleje óta ismerik, és használják. A második világháború után eltűnt Európából. A 80-as évek végén került ismét a köztudatba, azóta pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Népszerűsége nem csak gyógyító erejéből ered. Sokszor tapasztaljuk, hogy ami egészséges, az általában nem túl ízletes. Nos, a vízi- kefír kivételt jelent, ugyanis a megfelelő módon elkészítve nem hogy elviselhető, de rendkívül kellemes íz világgal rendelkezik.

Mit jelent a megfelelő elkészítési mód?

Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a gomba fémmel nem érintkezhet, ezért az elkészítés során kizárólag műanyag vagy fa eszközöket és tárolóedényeket használjunk.  A gomba alapvető tápláléka a cukor és az aszalt gyümölcsök, ezért ezekből mindenképpen tankoljunk fel, mielőtt a tenyésztésbe belevágunk. A tenyészet elkészítéséhez az alábbi hozzávalókra lesz szükségünk:

-          1-2 liter langyos víz
-          kb. 20 gramm aszalt gyümölcs (pl. mazsola, füge, szilva)
-          1 citrom
-          1-3 evőkanál cukor (lehet barna, vagy nádcukor is)
-          műanyag szűrő
-          műanyag tölcsér
-          műanyag kanál
-  nem fémmel záródó műanyag, üveg, kerámia tárolóedény (legpraktikusabb a savanyúságokhoz használt dunsztosüveg)

Már tudjuk, mi minden szükséges egy alap tenyészethet.
Most nézzük meg lépésről lépésre, hogy mi a teendő, ha hozzájutunk első vízi-kefírünkhöz:

  1. A gombákat folyó víz alatt átmossuk egy műanyag szitában, a felesleges aszalt gyümölcsöket eltávolítjuk.
  2. A gombákat belerakjuk a dunsztos üvegbe, és felengedjük 1-2 liter langyos vízzel. Érdemes az arányokat úgy megválogatni, hogy a gombák az üveg egyharmadát vagy legfeljebb felét foglalják el, a többi részét a víz töltse ki teljesen.
  3. Hozzáadjuk a cukrot, aszalt gyümölcsöket és a fél, esetleg egy egész citromot (attól függően, ki mennyire szereti a citromos ízt), majd megkeverjük.
  4. Az üveg száját érdemes letakarni - ám nem hermetikusan lezárni - nehogy por, esetleg légy szálljon a tenyészetbe
  5. Hagyjuk állni 2-3 napig szobahőmérsékletű helyiségben (közvetlen napfény, és hideg nem érheti). Mindennap keverjük meg műanyag- vagy fakanállal.
  6. Elérkeztünk a szűrés napjához. Szedjük ki a citromot, és a levét facsarjuk a vízbe. Ezután eltávolíthatjuk az aszalt gyümölcsöket.
  7. Műanyag szűrőn keresztül lezárható palackba töltjük a tenyészet vizét. A szitában megrekedt gombákat átmossuk langyos folyó víz alatt, amelyekre ismét a befőttes üveg, és egyéb hozzávalók várnak.
  8. A szűrlet természetesen már érintkezhet fémmel. 3-5 napi tárolható hűtőszekrényben.

Milyen hatással van szervezetünkre, miben rejlik gyógyító ereje?

Minden ember szervezete más, így egységes tapasztalatról nem számolhatok be. A tapasztalatok annyiban egyeznek, hogy mindegyik pozitív az egészség megőrzése szempontjából. Volt, akinek nőgyógyászati problémáin segített. Voltak, akiknek az emésztésüket állította helyre. Egyeseknek megszüntette a migrént, megerősítette immunrendszerét.

Mennyit fogyaszthatunk a szűrletből?

Nincsen recept a mennyiségre vonatkozóan. Bármikor, bármennyit fogyaszthatunk belőle, nem lehet túladagolni, és mellékhatásai sincsenek. Egészséges ember esetében a napi egy liter az ideális. Betegeknek, dohányosoknak, diétázóknak akár napi több liter a javasolt adag.
Látható tehát, hogy sok féle egészségügyi problémát orvosolhatunk a japán kristálygombával, azonban nem helyettesíti a gyógyszereket, orvosi kezelést, és önmagában nem elegendő az egészséges életmód kialakításához.

 Bozsik Ildikó


                                                                                                                    

2011. július 29., péntek

Pancsakarma terápia

A pancsakarma nem más, mint a szervezet méregtelenítése. A terápia 5 részből álló teljes tisztítást jelent.

-          Vaman /hánytatás/
-          Nasya /gyógykezelés az orron át/
-          Virechana /hashajtás/
-          Rakta moksana /vércsapolás/
-          Bhasti /vastagbéltisztítás, beöntés/

A vaman és a nasya a kapha zónák tisztítását idézi elő. A virechan a pitta zónát tisztítja. A basti pedig a vata zónát tisztítja meg az ama-tól.

Vaman

A terápiás hánytatás a gyomorban, mellkasban, tüdőben és a garatban összegyűlt túlzott mennyiséhű Kapha és Ama eltávozását segíti elő.

Nasya

Ez a kezelés a fej területéről űzi ki a méreganyagokat. Az orrüregből, szájüregből, garatból, szemből, fülből segít kitisztítani a felhalmozódott méreganyagokat. A kezelt személy hanyatt fekszik és belecseppentik az orrába az olajat ami aztán szétterjed egy kiadós arcmasszázs hatására majd a kezelt személy alaposan kifújja az orrát így a méreganyagok távoznak a szervezetből.

Virechan
A terápiás hashajtás  a vékonybélben, májban, epében, hasnyálmirigyben és a lépben összegyűlt méreganyagokat és csökkenti a túlzott pitta doshát csökkenti.

Rakta moksana
A vénás vércsapolást elsősorban pitta rendellenességek miatt sürgős esetekben végzik. Ekkor az ama (méreganyag9 a vérben kering és csak a vér lecsapolásával távolítható el.

Bhasti
Beöntés, ami a vastagbélben és a végbélben illetve a húgyúti rendszerben összegyűlt túlzott mennyiségű Vatát és amát távolítja el.

A teljes pancsakarma terápia során a szervezet megtisztul, a méreganyagok távoznak és a szervezet már sokkal jobban reagál a gyógynövények hatóanyagaira. Ekkor következhet egy fiatalító terápia, ami a szervezet friss egészséges állapotát tartja fenn.

A pancsakarma tisztító terápiája csak orvosi felügyelet mellett végezhető, senki ne próbálkozzon otthon ezekkel a kezelésekkel!!

Már Magyarországon is elérhető több egészségközpontban is ez a fajta tisztító „beavatkozás”. Folyamatos felügyelet mellett több hetes kúra alatt távolítható el az évek során felhalmozódott ama. Mindenképp forduljatok szakemberhez!

2011. július 23., szombat

Olajhasználat az Ajurvédikus masszázskezelések során.

Az Ajurvédikus masszázskezeléseknél felhasznált olajak minősége és fajtája igen fontos mert a személyiségtípusnak legmegfelelőbb olaj alkalmazása a kezelések alapja.
A személyiségtípusnak megfelelő olajhasználathoz személyiségtestet kell végezni, hogy megállapíthassuk, kinek milyen olajra van szüksége. Az olaj és a mozdulatok (a masszázs erőssége) együttesen fejtik ki jótékony hatásukat és együttes hatásukra testi-lelki-szellemi harmónia érhető el.

Az Ajurvédaházban használt olajokról elmondható hogy hidegen sajtolt jó minőségű alapanyagokból készült termékek. Bizonyos esetekben gyógynövényes olajokat is alkalmazunk speciális kezelésekhez, problémákhoz.

Az Ajurvédikus masszázsok legáltalánosabban használt olaja a Szezám olaj, mert ez az olaj a legalkalmasabb gyógynövényes olaj készítéséhez. A legjobb bőrtápláló és nyugtató hatású. Minden személyiségtípusnál alkalmazható, de a Vata típus számára a legjobb.

Személyiségtípusnak megfelelő olajok:
-         Vata típus
Szezám és Mogyoró olaj alkalmazása a legjobb. A mogyoró olajjal mégis bánjunk óvatosan hiszen sokan allergiásak a mogyoróra.
-         Pitta típus
Kókusz és Napraforgó olaj a javasolt, mert hűtő hatásuk van. A kókusz olaj babák masszázsánál is kitűnő. Fejmasszázs során nyugtató és relaxáló, nyugtatja az idegrendszert.
-         Kapha típus
Mustármag és Oliva olaj, ami segít a kapha típust kicsit megmozgatni, felpezsdíteni. Melegítő hatású olaj a mustármag ezért téli időszakban nagyon jót tesz. Erős illatú és erős hatású de a Kapha típusnak ez kifejezetten jót tesz.

Mivel az emberek nagy többsége kevert személyiségtípusba tartozik ezért a két legdominánsabb típust vizsgáljuk meg, bőrtípus szerint választunk számukra olajat.



2011. július 17., vasárnap

A Szív Csakra (Anáhata Csakra)

A negyedik csakra a Szívcsakra és a csakrarendszer közepén helyezkedik el az alsó három és a felső három csakra között hidat képez. A levegő elem felvétele és leadása tartozik hozzá. A zöld szín köthető hozzá gyerekeknél a rózsaszín.
A feltétel nélküli szeretet, mások önzetlen segítése, a szeretet megélése és kimutatásának „megtanulása” a fő feladat, amit a szív csakrával kapcsolatban ki kell fejleszteni.

Az a személy, aki a szívcsakra energiáit jól használja inspiráló mások számára, békét és nyugalmat áraszt. A férfi és női energia egyensúlyba kerül, az érzékei szabályozottak…
A 24-28 éves korig a szívcsakra energiája felerősödik.

A zöld szín, ami a szívcsakra színe a gyógyulás színe, a természeté a frissességé. A zöld nyugtató szí, ami segíti a gyógyulást, ezért alkalmazzák kórházakban. Nyugtatja a szemet.
A zöld szín is hidat képez a csakrák színeinek sorában, mert az alsó három csakra színe a meleg színek közé sorolható a felső három pedig már hideg színnek számít, a zöld pedig pont középen egyensúlyoz.

A levegő elem felvétele és leadása a szívcsakra feladata. Ha a levegő elem kevés a szervezetben, akkor elnehezültség túlzott nedvesség van jelen a szervezetben, ha pedig túlzottan sok a levegő elem, akkor kiszáradást idéz elő és instabilitást okoz.

2011. július 16., szombat

Hogy kerül a tészta a testre???? (Basti Terápia)

A Basti terápia a Pancsakarma (tisztító terápia) része és beöntést jelent. De ebben az esetben a test területi kezelését értjük alatta, amit tésztakeretbe töltött gyógynövényolajjal végzünk.

Griva Basti
Ezek a területek a következők:
-         A hát alsó szakasza ( Kati Basti)
-         A nyaki régió ( Griva Basti)
-         Térdek (Janu Basti)
-         A szív területe (Uro Basti)

A Basti terápia nem más, mint helyi svedana (vagyis helyi külső olajozás). A terápia részként először tésztát készítünk majd mikor megfelelő az állaga kinyújtjuk akkorára, hogy a kezelendő területet körbeérje, és egy karikaformát hozunk létre összetapasztva a két végét. Ezt a megfelelő területre tesszük és rádolgozzuk a bőrre úgy, hogy az jól odatapadjon és egy kis keretet hozunk létre belőle. Ha nem megfelelően illeszkedik a tészta a bőrhöz, akkor az olaj szivároghat belőle…
Kati Basti
Majd megmelegítjük a gyógynövény olajat (a terület kezelésére legmegfelelőbb gyógynövény olaj alkalmazandó) és mikor a hőmérséklete megfelelő akkor finoman belecsorgatjuk a keretbe az olajat mindig figyelve, hogy ne legyen túl meleg, nehogy megégesse azt, akit kezelünk vele.
Mikor teljesen betakarja, a területet az olaj hagyjuk állni és mikor érzékeljük, hogy kihűl, akkor kimerjük a keretből és új meleg olajjal töltjük fel ismét.
Mikor a terápia végére érünk, akkor eltávolítjuk az összes olajat a tésztakeretből és a tésztát is levesszük óvatosan a bőrfelületről. Ezután jöhet egy rövid masszázs az adott területen, majd az elengedhetetlen gőzölés következik, ami ebben az esetben a meleg borogatás legyen. A borogatás 5-10 percig tarthat és felgőzölt meleg törölközőt is használhatunk.
 Mikor teljesen elkészültünk, akkor a vendéget hagyjuk 15 percig pihenni, aztán következhet a fürdés, ha szükségét érzi.

Mire hat a Basti terápia:
- Krónikus, akkut hátfájások
- Izületi gyulladás
- Izületi merevség
- Nyaki terület fájdalmai
- Reumás izületi gyulladás
- Nyakmerevség
- Térd fájdalmak
- Szívgyengeség esetén segít

2011. július 15., péntek

Hangrezgés terápia ami átrezgeti a testet és a lelket...

Faragó Márta :
Rezgésekkel gyógyít a tibeti hangterápia

Az emberi test 70-80%-a víz, amely kiválóan vezeti a rezgéseket. A testre helyezett hangtálak rezgései koncentrikus körök formájában áramolnak keresztül testünkön, így sejtszintig képesek kifejteni hatásukat. Faragó Márta terapeutával beszélgettünk a módszerről.



- Márta, honnan származik ez a módszer?
- Észak-India, Nepál, Tibet, Japán vidékeiről. Ismereteim szerint gyógyításhoz, transzszertartásokhoz, meditációkhoz alkalmazták a hangtálakat.

- Mikor és hogyan találkoztál először a hangterápiával?
- Körülbelül tizenöt éve, Jeszenszky István révén.

- Kitől sajátítottad el a módszert?
- A tradicionális Balla hangterápiát Kecskeméten sajátítottam el, majd Budapesten folytattam a tanulást egy másik irányzattal. Jelenleg a Nemzetközi Metafizikai Akadémián tanulom, egyéb tananyagokkal együtt. Szerelem, amivel mindig kapcsolatban szeretnék maradni más-más szinteken.

- Mi a terápiának a hatásmechanizmusa?
- Minden sejtnek megvan a maga rezgése. A testünk szerveit és szervrendszereit felépítő sejtek összetett hangvibrációt -frekvenciákat- bocsátanak ki, amelyek a többi sejt vibrációjával összefonódva létrehozzák a sejtek összhangzását. Az érzelmeknek is van hangjuk -vibrációjuk- hiszen ez többszintű jelenség, amelybe az agy idegrendszeri folyamatai is beletartoznak. A testünkben zajló hormonális változások is összefüggésben vannak az érzelmek változásával. Az érzelmek kihatnak a légzésre és a vér oxigénellátottságára, kémiai változásaira. Mindezek a változások egy bizonyos összhangzást hoznak létre. Ezeket érzékelni is lehet pl. a dühöt a mellkas felső tájékán, a bánatot a szívtájékon és a szem körül, stb. Az érzelmek sorozatos elfojtása fizikai tünetté alakul át. Amikor egy sejt megbetegszik, a hangtálak megszólaltatásával harmonizálhatjuk az alulrezonált energiákat, visszaállíthatjuk az eredeti állapotot. Fontos a test, a szellem, és a lélek harmóniája, azaz ha a test energiamezejében keletkezett blokkokat oldjuk, öngyógyító folyamatokat indítunk be. Energetikai szempontból a magasabb tudatminőségnek, a szeretetnek nevezett érzelemnek az ápolása erősíti kapcsolatunkat a valósággal. A szeretet harmonikus mezőt hoz létre, amely szétáramlik a test sejtjeiben. A hangterápia az ismétlések eredményeként segít megtapasztalni a belső békét, harmóniát, felerősíti a szervezet öngyógyító képességét, segít energiát gyűjteni a hétköznapi feladatokhoz.

- Miből és hogyan készülnek a hangtálak?
- A tradicionális tálak 7-12 féle fémből készülnek, szakrális helyeken. A 7 ősi égitest szerint - arany-Nap, ezüst-Hold, higany-Merkúr, vörösréz-Vénusz, vas-Mars, ón-Jupiter, ólom-Szaturnusz, ezen kívül cinket, piritet, bizmutot tartalmaznak. A hangzás és a rezgési tulajdonság szempontjából a bronz optimális arányának nagy jelentősége van. Minden újonnan készült tálnak tartalmaznia kell egy régi tál darabját a folyamatosság jelképeként.

- Mit jelez, hogy az egyes tálak más hangon szólalnak meg?
- Számos fajtájú, különböző nagyságú és alakú hangtálakat ismerünk, a kb. 200 grammostól az akár 4 kg súlyúig széles a skála. Alakjuk szerint a tálak általában kerekek, oldalfaluk különböző magasságú és szélességű. Néhány tál kidomborodó, míg mások inkább befelé íveltek, vastag falúak. Nagyságuk, alakjuk, összetevőjük, előállításuk szerint nagyon különböző a hangjuk is. Némely tálat fényűző ornamentikával vagy szimbólummal látnak el. A hangtálakat egy ütővel (különböző fajtájú és nagyságú lehet, fémből, filcből, fából készülhet) megütve vagy a külső falát egy fa ütővel dörzsölve szólaltatják meg. A megütés helye, módja, intenzitása is befolyásolja a hangzást, illetve a megütő eszköz fajtájának megfelelően ugyanazon tál különböző hangokon szólal meg. A különféle hangok és hangszínek segítségével különböző problémákat lehet helyreállítani.
A hangokat egyébként 15 Hz- 20 Khz között érzékeljük. Ezek a speciális tálak gazdagok felhangokban, a hallható és nem hallható tartományban. A 8-14 Hz-ig terjedő "alpha" hullámok ellazítják a testet, csendesítik a tudatot. Ez gyógyító folyamatokat indít be, érzelmi blokkokat old. A „delta” hullámok a "testnélküliség" állapotát idézhetik elő, attól függően, hogy a gyógyítás anyagi vagy mentális szinten történik-e.

- Milyen esetekben hatékony a terápia?
- Oldja a stresszt, a feszültséget, erősíti az immunrendszert, elősegíti a méregtelenítést, jótékonyan hat emésztési zavarok, alvásproblémák, ízületi és érrendszeri gondok esetén. A frekventált rezgések képesek megtisztítani a testet az energiaakadályoktól, és a mélyen rejlő pszichikai feszültségektől. Az eljárás legjobban talán egy rezgési masszázsként jellemezhető.
A lelki és testi folyamatok javításán túl használják pedagógiai kiegészítőként tanulási nehézségeknél, hiperaktivitásnál, koncentrációs problémáknál. Használják kismamáknál a baba-mama kapcsolat erősítésére. Kísérhetjük és erősíthetjük vele a meditációt, de bármely gyerek- vagy felnőttcsoport együttlétét harmonikusabbá tehetjük. A feng-shui a tér és energia tisztítására, harmonizálására használhatja. A hangtálakat zeneszerszámként is alkalmazhatjuk, több tálon egyszerre játszva csodás hangtereket teremthetünk.

- Vannak-e kutatások, amelyek vizsgálták a hangterápia gyógyhatásait?
- Igen, több is. Például Németországban 25 éve létezik a hang-masszázs terápia a pedagógia területén is. Peter Hess német fizikus nevéhez kötődik a módszer kidolgozása, klinikai teszteléseknek is alávetetten. Masaru Emoto japán kutató A víz üzenete című könyvében kiemeli a hangtálak transzformáló hatását. Tudományosan bebizonyította, hogy a víz kristályszerkezete változik a különböző információk hatására, mint pl. zene, hangok, szavak, érzelmek, színek.


Lúgosítás az egészség megőrzéséért

Manapság egyre többet hallani a sav-bázis egyensúly fenntartásának fontosságáról, a különböző lúgosító diéták elterjedéséről.
Mielőtt a kifejteném a lúgosítás jelentőségét, meg kell jegyezni, hogy a legnagyobb hangsúlyt az egészséges táplálkozás szabályainak betartására kell helyezni, és csak ezután alkalmazzuk a különböző lúgosító étrendeket, praktikákat.

Miért fontos odafigyelni az ételek, élelmiszerek kémhatására?

A válasz nagyon egyszerű: azért, mert a betegségekért, az általános rossz közérzetért szervezetünk túlsavasodása a felelős. Szokták mondani, hogy az vagy, amit megeszel. Így ha túlnyomó többségben savas ételeket viszünk be szervezetünkbe, az előbb utóbb elsavasodáshoz vezet.
Egy elsavasodott testben az egészséges sejtek elkezdenek felbomlani - a megváltozott környezet hatására -, és különféle baktériumok alakulnak ki belőlük, melyek élesztő- és egyéb gombákká válnak, végül penészgombává – melyek aztán újabb savakat termelnek. A savasodás következtében szervezet magából vonja ki a számára szükséges ásványi anyagokat (a magnéziumot, kalciumot, nátriumot stb.), és ez a folyamat hosszú távon betegségek kialakulásához vezethet.

Mik lehetnek az elsavasodás legfőbb tünetei?
-          fejfájás
-          emésztési problémák
-          állandó fáradtságérzet
-          narancsbőr
-          színtelen, problémás arcbőr
-          mellkas-fájdalom

Nézzük meg az élelmiszerek kémhatás szerinti felosztását:
Zöldségek
Nagyon lúgosító
avokádó
brokkoli
kelbimbó
sárgarépa
snidling
csemegekukorica
uborka
ehető lopótök
édeskömény
fokhagyma
különféle füvek (pl. búzafű)
zöldbab
káposzta
póréhagyma
borsófélék
paprika
burgonya
retek
cékla
vöröskáposzta
rebarbara
spenót
tök
édesburgonya
petrezselyemgyökér (fehérrépa)
vízitorma
cukkini
Savas, de lúgosító
savanyúságok
paradicsom

Enyhén lúgosító
articsóka
kelbimbó
fejes saláta
vöröshagyma
borsófélék
Aszalt gyümölcsök
Enyhén lúgosító
sárgabarack
banán
datolya
mazsola
Enyhén savasító
alma
füge
mangó
őszibarack
körte
ananász
szilva
datolya
mazsola
Babfélék és hüvelyesek
Lúgosító
szójabab
szójacsíra
fehér bab
Enyhén lúgosító
tofu
szárított borsó
lencse
vesebab
Enyhén savasító
csicseriborsó
vörös bab
Friss gyümölcsök
Enyhén lúgosító
kókuszdió
meggy
görögdinnye
banán - minél érettebb, annál savasítóbbá válik



Savas, de lúgosító
grapefruit
citrom
Enyhén savasító
alma
sárgabarack
fekete áfonya
sárgadinnye
tőzegáfonya
datolya
füge
egres
szőlő
kiwi
mango
szeder
kopasz barack (nektarin)
narancs
papaya
őszibarack
körte
ananász
szilva
málna
ribizli
eper
cseresznye
mandarin
Gabonapelyhek és kenyerek
Lúgosító
hajdina
Enyhén savasító
árpa
barna rizs
barna kenyér
köles
zabliszt
zab
rozs
tönköly
tészta (teljes kiőrlésű lisztből)
teljes kiőrlésű kenyér (élesztő nélkül)
Savasító
torták
sütemények
barna kenyér
fehér liszt
köles
tészta (fehér lisztből)
piték
búzadara
búza
fehér kenyér
rizs
élesztős kenyér
Tejtermékek
Lúgosító
friss tej
friss vaj
friss sajt
friss író
friss tejsavó
banánturmix
Enyhén lúgosító
brie sajt
szárított sajt
friss joghurt
gyümölcs turmix
pasztörizált tej
rövid ideig állt tejsavó
joghurt ital
Savasító
állott brie sajt
állott író
állott sajtok
állott tejsavó
állott joghurt
kakaó
tejszín
ultra pasztörizált tej
kefír
parmezán sajt
édesített gyümölcsjoghurt
Hús és hal
Enyhén savasító
sügér
lepényhal
máj
osztriga
csuka
lazac
pisztráng
Savasító
csirke
harcsa
tojássárgája
óriás laposhal
kagylók
belsőségek
tonhal
pulyka
Nagyon savasító
marhahús
ponty
felvágottak
rák
hering
bárányhús
homár
makréla
disznóhús
garnélarák
borjúhús
egész tojás

Vegyes ételek
Lúgosító
almaecet*
hidegen sajtolt növényi olaj
zöld fűszernövények
tengeri só
stevia
konyhasó
*az almaecet lúgosít, mivel a benne levő ecetsav egy gyenge sav, és könnyen felhasználódik. A megmaradó anyagok lúgosítóak.
Enyhén savasító
barna rizs szirup
fruktóz
melegen sajtolt növényi olajok
méz
juharszirup
nyers nádcukor
ecet
Savasító
mesterséges édesítőszerek
barnacukor
feldolgozott éltelek
konzervek
kapribogyó
hirdogénezett olajok
ketchup
disznózsír
margarin
majonéz
melasz
gombák
mustár
fehér cukor
Italok
Lúgosító
mandulatej
friss limonádé
friss zöldséglé
zöld tea
menta tea
szójatej
paradicsomlé
víz, melynek pH-ja nagyobb, mint 7
Enyhén savasító
szűrt víz
csapvíz
Savasító
sör
fekete tea
szénsavas víz
kakaó
kávé
cukrozott gyümölcslevek
forró csokoládé
likőr
szénsavas üdítőitalok
bor

Bozsik Ildikó