Mielőtt bárki azt gondolná, hogy a vízi-kefír egy csodaszer, amely meghosszabbítja az életet, mi több, halhatatlanná tesz, szeretném eloszlatni ezt a tévhitet. A vízi-kefír, vagy más néven japán kristálygomba nem ambrózia, ugyanakkor számos jótékony hatással bír a szervezetre. De ne szaladjunk ennyire előre. Nézzük meg, hogy valójában mi fán terem ez az élőlény.
Feltételezhetően Mexikóból származik. 1899-ben ott találta meg és dokumentálta először M. Lutz. Európában az 1930-as évek eleje óta ismerik, és használják. A második világháború után eltűnt Európából. A 80-as évek végén került ismét a köztudatba, azóta pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Népszerűsége nem csak gyógyító erejéből ered. Sokszor tapasztaljuk, hogy ami egészséges, az általában nem túl ízletes. Nos, a vízi- kefír kivételt jelent, ugyanis a megfelelő módon elkészítve nem hogy elviselhető, de rendkívül kellemes íz világgal rendelkezik.
Mit jelent a megfelelő elkészítési mód?
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a gomba fémmel nem érintkezhet, ezért az elkészítés során kizárólag műanyag vagy fa eszközöket és tárolóedényeket használjunk. A gomba alapvető tápláléka a cukor és az aszalt gyümölcsök, ezért ezekből mindenképpen tankoljunk fel, mielőtt a tenyésztésbe belevágunk. A tenyészet elkészítéséhez az alábbi hozzávalókra lesz szükségünk:
- 1-2 liter langyos víz
- kb. 20 gramm aszalt gyümölcs (pl. mazsola, füge, szilva)
- 1 citrom
- 1-3 evőkanál cukor (lehet barna, vagy nádcukor is)
- műanyag szűrő
- műanyag tölcsér
- műanyag kanál
- nem fémmel záródó műanyag, üveg, kerámia tárolóedény (legpraktikusabb a savanyúságokhoz használt dunsztosüveg)
Már tudjuk, mi minden szükséges egy alap tenyészethet.
Most nézzük meg lépésről lépésre, hogy mi a teendő, ha hozzájutunk első vízi-kefírünkhöz:
- A gombákat folyó víz alatt átmossuk egy műanyag szitában, a felesleges aszalt gyümölcsöket eltávolítjuk.
- A gombákat belerakjuk a dunsztos üvegbe, és felengedjük 1-2 liter langyos vízzel. Érdemes az arányokat úgy megválogatni, hogy a gombák az üveg egyharmadát vagy legfeljebb felét foglalják el, a többi részét a víz töltse ki teljesen.
- Hozzáadjuk a cukrot, aszalt gyümölcsöket és a fél, esetleg egy egész citromot (attól függően, ki mennyire szereti a citromos ízt), majd megkeverjük.
- Az üveg száját érdemes letakarni - ám nem hermetikusan lezárni - nehogy por, esetleg légy szálljon a tenyészetbe
- Hagyjuk állni 2-3 napig szobahőmérsékletű helyiségben (közvetlen napfény, és hideg nem érheti). Mindennap keverjük meg műanyag- vagy fakanállal.
- Elérkeztünk a szűrés napjához. Szedjük ki a citromot, és a levét facsarjuk a vízbe. Ezután eltávolíthatjuk az aszalt gyümölcsöket.
- Műanyag szűrőn keresztül lezárható palackba töltjük a tenyészet vizét. A szitában megrekedt gombákat átmossuk langyos folyó víz alatt, amelyekre ismét a befőttes üveg, és egyéb hozzávalók várnak.
- A szűrlet természetesen már érintkezhet fémmel. 3-5 napi tárolható hűtőszekrényben.
Minden ember szervezete más, így egységes tapasztalatról nem számolhatok be. A tapasztalatok annyiban egyeznek, hogy mindegyik pozitív az egészség megőrzése szempontjából. Volt, akinek nőgyógyászati problémáin segített. Voltak, akiknek az emésztésüket állította helyre. Egyeseknek megszüntette a migrént, megerősítette immunrendszerét.
Mennyit fogyaszthatunk a szűrletből?
Nincsen recept a mennyiségre vonatkozóan. Bármikor, bármennyit fogyaszthatunk belőle, nem lehet túladagolni, és mellékhatásai sincsenek. Egészséges ember esetében a napi egy liter az ideális. Betegeknek, dohányosoknak, diétázóknak akár napi több liter a javasolt adag.
Látható tehát, hogy sok féle egészségügyi problémát orvosolhatunk a japán kristálygombával, azonban nem helyettesíti a gyógyszereket, orvosi kezelést, és önmagában nem elegendő az egészséges életmód kialakításához.