2011. június 5., vasárnap

Kezdjük az alapoknál…

Az Ajurvéda Indiából származik és több mint 5000 éves múltra tekint vissza. A védikus gyógyítás legalapvetőbb tudását őrzi Az ősi indiai bölcsek legnagyobb ajándéka az emberiség számára. Elmondható hogy az egyik legősibb gyógyászati rendszer a világon!  
Az Ajurvéda nem csak gyógyászattal, hanem életvezetéssel és egészségmegőrzéssel is foglalkozik, megtanulható hogy az egyes személyiségtípusoknak milyen étrendre és életvitelre van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Az embert egy egységként vizsgálva a test-lélek-szellem harmóniájára is figyelmet fordít.
Kevesen tudják, hogy az Ajurvédát nemcsak emberek gyógyítására alkalmazták. Máig fennmaradtak a fák, a lovak, az elefántok és más állatok gyógyításáról szóló szövegek is.

Az Ajurvéda egy összetett rendszer, amely kimondja, hogy testünket és a világegyetemet ugyan azok az őselemek alkotják.  Az öt őselem az Éter, a Levegő, a Tűz, a Víz és a Föld. Az őselemek a csakrarendszeren keresztül jutnak a szervezetbe, vagy válnak ki abból. A csakrák olyan energiaközpontok, amelyek elemeket képesek felvenni és leadni ezzel befolyásolva a testi-lelki állapotot. A hét fő csakra közül csak öt tud elemeket felvenni és leadni a felső két csakra a tudati funkciókért felelős.
  • -          Korona csakra  /Felsőbb tudatosság/
  • -          Harmadik szem csakra /Érzék feletti érzékelés/
  • -          Torok csakra / Éter elem/
  • -          Szív csakra /Levegő elem/
  • -          Napfonat csakra / Tűz elem/
  • -          Szex csakra / Víz elem/
  • -          Gyökér csakra /Föld elem/


A szervezetünkben lévő 5 elem a 3 Doshában nyilvánul meg. A Doshák, hatóerők, melyek épp úgy, ahogyan az elemek, növekedhetnek, illetve megfogyatkozhatnak.  A szervezetben a Doshák harmóniája, egyensúlya lenne a kívánatos, de általában szervezetünkben valamelyik dósa túlsúlyban van, életvitelünk, táplálkozási szokásaink miatt. A Doshák egyensúlyának felborulása betegségek kialakulásához vezet. A Doshák aránya alapján meghatározgató az egyén személyiségtípusa. Ez a későbbiekben segítséget nyújt ahhoz, hogy jobban megértsük mi miért jó vagy nem megfelelő a számunkra, milyen táplálék fogyasztása lenne számunkra fontos és milyen életvitel tenne egészségesebbé.

A három Dosha:
  • -          Vata Dosha /Éter + Levegő/
  • -          Pitta Dosha /Tűz/
  • -          Kapha Dosha /Víz + Föld/

A doshák aránya mindenképp az egyensúlyi állapot elérése felé kell, hogy haladjon. Ezt mi magunk is befolyásolhatjuk tetteinkkel, gondolatainkkal, táplálkozásunkkal, testmozgással….