2011. június 21., kedd

Az első kezelés

Erikával megkezdtük a kezeléssorozatot.
Kedden 9-kor belecsaptunk a zsírcsökkentő kezelésbe, amit 3 hónapon keresztül rendszeresen kap majd Erika.
Az első Udvartana elég jól sikerült…..:)
Az egész házban a finom gyógynövénypor illata szállt. A teljes testmasszázs (Abhyanga) után az olajos bőrre felvittem a port, ami apró szemcséivel átdörzsölte az egész testet, de legfőképpen a „kritikusabb” testtájakat.  Kellemesen melegítette, hevítette a bőrt Erika elmondása szerint.
Még várom az ő beszámolóját hogyan érezte magát és milyenek voltak a tapasztalatai.
Természetesen a kívánt súlycsökkenés nem érhető el csak magával a masszázzsal, kell egy egészséges étrend (ami nem koplalást jelent és nem is ételek megvonását csupán odafigyelést, hogy mindenből megfelelő mennyiséget fogyasszunk).
Mivel Erikának a Kapha dosha erősödött fel a szervezetében, ezért olyan ételeket kell kerülnie (csökkentenie) melyek a Kapha doshát növelik.  A gyomor tüzét nővelő fűszerek és ételek fogyasztása javasolt
A testmozgás sem elhanyagolható, ezt is be kell építeni a mindennapokba, ez az egészséges élethez is hozzá tartozik.
Következő héten folyt. köv.


2011.06.21.

2011. június 19., vasárnap

Zsírégető Udvartan kezelés

Ez a kezelés mindig a teljes testmasszázst, azaz az Abhyanga masszázst követően alkalmazható. Rendkívül jó hatással van a bőrre, a zsírlerakódásokat csökkenti, illetve beindítja a fogyást, ezáltal segít a kívánt testsúly és alak elérésében. A kezelés hatására hő keletkezik, ami zsírégető hatású.
Az udvartan gyógyporos masszázs, ami kétféle formában kivitelezhető. Lehet simán a tiszta bőrfelületre szórva alkalmazni illetve az olajos bőrön használni. Mindkét változata kiválóan szépíti és erősíti a bőrt, puhítja és tisztítja is azt. Sima finom bőrfelület érhető el…..
Indiai hercegnőnek érezheti magát, aki kipróbálja. :)



Kedves barátnőm segítségével, hétről hétre nyomon követhető hogyan segít az udvartan a szervezet és a test megújulásában. Erika vállalta, hogy dokumentáljuk a kezelés hatását ezzel is bebizonyítva az Udvartan zsírégető hatását.
Három hónapon keresztül minden kedden Udvartan kezelésben részesítem őt és közzéteszem az elért eredményeket. Erika is beszámol majd a tapasztalatairól és a változásokról, amit magán észrevett.

Az első kezelés időpontja 2011.június 21.

2011. június 18., szombat

Az első csakra

Gyökér csakra (Muladhara Csakra)

Ez a csakra a kiindulópont, hiszen a gyökér csakrán indul meg felfelé az energia a többi csakrához. Ha a gyökér csakra nem tud megfelelő minőségű és mennyiségű energiát felvenni és továbbengedi, akkor a többi csakra működése sem lesz tökéletes, hiszen az energia nem jut el hozzájuk. Ebben a csakrában rejtőzik szunnyadó állapotban a kundalíni (spirituális energia) amely a fejlődésünkkel együtt ébredhet fel és indulhat meg a felsőbb csakrák felé…
Rendszerint az 1-7 éves kor viselkedésmintáit kapcsolhatjuk a csakrához. A fizikai szint megtapasztalása. Az életösztön és a létbiztonság kapcsolódnak a csakrához. A biztonság érzése vagy épp a bizonytalanság megtapasztalása, ami a csakra kapcsán megemlíthető.

Színe a vörös, ami szintén az életösztön az életben maradáshoz való ragaszkodás, egyfajta figyelemfelkeltés (mint a csecsemő, aki sír ezzel jelezve, hogy éhes, szomjas…). A vörös szín energiával teli, vibráló szín, ami az ösztönös elementáris erőt jelképezi. Senkit sem hagy hidegen, erőszakosságot is hordoz, dühöt és agressziót, ha túlságosan sok vörös szín van jelen egy adott helyen. Ha viszont hiányzik a vörös, akkor az életenergia csökkenése figyelhető meg, hiszen hiányzik a melegség az erő, ami tovább visz bennünket….

A Csakra a föld elem felvételéért és leadásáért felel. Ha megfelelő mennyiségű föld elem van jelen a szervezetben, akkor egyensúlyban vagyunk, stabilan állunk a lábunkon és biztonságban érezzük magunkat a világban.
Ha sok a föld elem akkor lusták és életuntak lehetünk, nincs motiváció, depresszív hangulat is kialakulhat és szükség van egy lelkesítő személyre aki lendületbe hoz.
Ha kevés a föld elem akkor „elszálltak” lehetünk, nincs ami a földön tartson bennünket. Nem találjuk a helyünket a Földön, nem érezzük magunkat biztonságban.

2011. június 17., péntek

A Csakrarendszerről röviden



A Csakra szanszkrit szó jelentése kerék. A csarák olyan energetikai központok melyek a test normál működéséért felelősek, az őselemek felvétele és leadása a fő szerepük. Hét fő csakrát tartanak számon, de több mellékcsakra is létezik.
A csakrák rendszere az Ajurvédikus tudás részét képezi, hiszen az egyes csakrákhoz elemeket társítunk. A csakrához kapcsolható őselem felvétele és leadása az adott csakra feladata. ha egy csakra beszűkült nem képes elemfelvételre, ha viszont túlságosan nyitott, akkor rendellenesen sok őselem kerül a szervezetbe, ami zavart okozhat.
A megfelelő az lenne, ha egy csakra a szervezet számára megfelelő mennyiségű (se túl sok se túl kevés) elemet juttatna a szervezetbe. Mivel az elemek a csakrák a Doshák mind-mind kapcsolatban vannak egymással, ezért az egyes alkotórészek harmóniavesztése az egész szervezetre kihat.

Az egyes csakrák elhelyezkedése és szerepe

Az első csakra a Gyökér Csakra ami a gát területén található. Színe a vörös és a föld elem felvételéért felel. Az életösztön, a létbiztonság kapcsolható hozzá. Az anyagi biztonság, a földi életben való boldogulás, a stabilitás kötődik érzelmi szinten ehhez a csakrához.

A második csakra a Szakrális (vagy Szex) Csakra ami a köldök alatt található. Színe a narancs és a víz elem felvételéért és leadásáért felelős. A társas kapcsolatok az ellenkező nemmel való kapcsolat köthető hozzá. Lelki szempontból a női illetve férfi szerep elfogadása, felvállalása, a szexualitás a függés és a függetlenség kérdésköre kapcsolható hozzá.

A harmadik csakra a Napfonat Csakra ami a has tájékán található. Színe a nap sárga és a tűz elem felvétele és leadása a feladata. Nagyon fontos elem a Pitta Dosha szempontjából, de az összes többi Doshára is kihat, ha a tűz elem nincs megfelelő egyensúlyban a szervezetben.
Az énnel az önmagunkkal kapcsolatos dolgok tartoznak ehhez a csakrához. Az egyéniség az önzés és önzetlenség problémája jelentkezik ezen a területen. Felvállalni önmagunkat mások előtt…

A negyedik csakra a Szív Csakra ami a szív területén a két mell közötti területen található. Színe a zöld gyerekeknél rózsaszín. A Levegő elem kapcsolódik hozzá. A szeretet adása és elfogadása, a mások önzetlen szeretete és segítése, a kegyelem és a megbocsátás tartozik hozzá.

Az ötödik csakra a Torok Csakra ami a torok területén találhat és a kék szín kapcsolható hozzá, az éter elem felvételéért felelős. Lelki és fizikai szinten is a kommunikációt társíthatjuk hozzá. Önmagunk megfelelő kifejezése nagyon fontos, tehát akinek ezen a téren problémái vannak akkor ott a torok csakra helytelen működése állhat a hátterében.

 A hatodik csakra a Harmadik szem Csakra ami a két szem közötti területen található és az ibolya szín kapcsolódik hozzá. Ez a csakra már nem vesz fel elemet és nem is ad le de fontos szerepet játszik a tudati funkciókban. A tisztánlátás, az érzék feletti érzékelés áll kapcsolatban vele. Meglátni a láthatatlant. Tudatra ébredés…..

A hetedik csakra a Korona Csakra ami a fejtetőn helyezkedik el és a lila szín kötődik hozzá. Ez a csakra sem áll kapcsolatban elemmel, de az egyetemes energia ezen a csakrán keresztü láramlik a szervezetben. Az Isteni energiákkal való összekapcsolódás, a felsőbb tudás köthető hozzá.

A csakrákról bővebben, az egyes csakraszínekről és az elemekről következő írásomból tudhatsz meg többet…..


2011. június 16., csütörtök

Mire jó a gyógynövényes batyu.....

A gyógynövény batyus kezelés a hőkezelés egyik fajtája lehet, ezzel „kiváltható” a gőzölés, hiszen a batyucskák forró víz felett tartva melegszenek (gőzölődnek) és a kezelés során folyamatosan melegen kell tartani őket.
A gyógynövények hatóanyagai bejutnak a bőrbe ezzel is segítve a méreganyagok eltávozását. Lazító hatás érhető el velük, hiszen a meleg batyu érintése lazítja a merev izmokat, izomfájdalmak esetén kiváló kezelés. Fáradt kimerült állapotok esetén is remekül alkalmazható. Nyugtat és feltölt.
A batyus masszázs alkalmazható önmagában is illetve más masszázsokkal kombinálva is. Az Ajurvédaházban a teljes test olajos masszázsát (Abhyanga) lezáró hőkezelést helyettesíti. A gyógynövények finom illata a batyuk meleg érintése mind-mind relaxál tisztít és hozzásegít a jobb egészségi és lelki állapot eléréséhez!



A batyuk tartalma.

A gyógynövények összeválogatása attól függ, hogy mit szeretnénk elérni a hatóanyagokkal. lehet relaxáló hatású gyógynövénykeveréket is tölteni a batyuba vagy serkentő hatású növényeket is alkalmazhatunk. A keverék összeállításakor a három személyiségtípusnak megfelelő gyógynövények használata is dominálhat (Vata-nyugtató, Pitta-hűtő, Kapha-serkentő).
Minden gyógynövényes kezelés előtt meg kell tudni, hogy akin alkalmazzuk nem allergiás-e valamelyik gyógynövény összetevőre, ezért jó, ha magunk készítjük a keveréket, mert így mindig tudni fogjuk, melyik batyu mit tartalmaz pontosan…

Hogyan és hányszor használhatjuk a batyukat.

A batyuk előre is elkészíthetők így bármikor elővehető a megfelelő gyógynövénykeverékkel töltött batyucska.  Egyszerre két batyuval dolgozunk melyeket folyamatosan cserélgetve gőzölő víz felett tartunk. A gőz átjárja a batyukat így aktiválja a gyógynövényeket.
A batyuk tartalma még egyszer felhasználható természetesen a megfelelő higiéniai szabályok betartásával.

2011. június 13., hétfő

Mi a marma masszázs?

A marma pontok az emberi testen az akupresszúrás pontokhoz hasonlíthatók és nyomással, masszázzsal stimulálhatók. A pontokhoz kapcsolódó szervek, és ez által az egész szervezet energetikailag megtisztul, a stressz és a méreganyagok távoznak, a feszültségek feloldódnak. Új energiával töltődik fel az egész a test és a lélek.

A marma terápiában három energetikai központ találkozik és működik együtt.
  • -         A 7 csakra
  • -         A 14 nadi
  • -         107 marma pont


A marmapontok nagyon érzékeny területek ezért masszázsukat is körültekintően kell végezni. Mivel sok ember ezeken a pontokon sok feszültséget és fájdalmat hordoz mindenkinél más és más reakciókat válthat ki a pontok stimulálása. Ha sikerül felszabadítani a feszültségeket és beindítani a pangó energiát, ismét a megfelelő energiaáramlás jön létre, akkor az egész test féltődőik vitális energiával, ismét élettel telítődik az egész szervezet minden szerv és az idegrendszer is. a test-lélek harmóniája helyre áll.


A marmapontok elhelyezkedése a testen

Összesen 107 energetikai akupresszúrás pont található a testen, melyek így oszlanak el:

-          22 pont a lábakon
-          22 pont a karokon
-          12 pont a mellkason és a hason
-          14 pont a háton
-          37 pont a nyakon- fejen-arcon



Miért is jó a marma masszázs?

    -        A marma masszázs hatására kioldódik a szervezetből a feszültség, stressz, megszúnik a kimerültség
    -       Segíti a méreganyagok gyorsabb és mélyebb eltávolítását, eltávozását
    -        Támogatja az immunrendszer hatékonyabb működését
    -         Meggátolja az idő előtti öregedést
    -         Megelégedettséggel és boldogsággal tölt el
    -        Javítja a memóriát, segíti a szív megfelelő működését
    -        Beindítja a szervezetben pangó energiát, ami ismét bekerül az energiaáramlásba ezzel is segítve a blokkok oldását
    -        Pozitív energiát, és gondolatokat hoz az életünkbe

    2011. június 10., péntek

    A doshák és az életszakaszok

    Első életszakasz


    Kapha dominancia jellemzi ezt az időszakot, ami a fogantatástól a serdülő korig terjed! A növekedés, gyarapodás jellemzi ezt a fejlődési fázist. A magzat folyékony közegben a magzatvízben fejlődik és a köldökzsinóron keresztül folyékony halmazállapotú táplálékot vesz fel. A későbbiekben a csontozat erősödése kezdődik meg és a testtömeg növekedés, ami a gyermekkorban is folytatódik. Ebben az életszakaszban a Kapha túlműködéssel kapcsolatos betegségek jelentkezhetnek. Mindenféle légúti megbetegedések. A kapha dosha területein előforduló problémák dominálnak.


    Második életszakasz



    Pitta dominancia következik a serdülő kortól a középkorúság végéig tart. Erre az időszakra már befejeződik a növekedés és a nemi érésre koncentrál a szervezet. A személyiség kialakulása a felelősségvállalás és az önállóság jellemzi ezt a korszakot. Jellemzőek lehetnek ebben az életszakaszban a Pitta túlműködésével kapcsolatos problémák, például a pattanásos bőrproblémák, emésztési zavarok.

    Harmadik életszakasz


    Vata dominancia jellemzi az idős kort. A vata hatására csökken a testsúly, vizet veszít a szervezet, a bőr szárazsága és ráncossága jellemző. Az anyagcsere folyamatok lassulnak, az alvásigény csökken az érzékszervek működése tompul. Az izületek is veszítenek nedvességükből ez által a mozgás is korlátozottá válhat.
    A Vata túlműködésére jellemző tünetek erősödnek fel.

    A Doshák rendszere.

    A Doshák az 5 őselemből (éter, levegő, tűz, víz, föld) illetve azok kombinációjából épülnek fel. Az őket alkotó őselemek tulajdonságait hordozzák. A doshák a szervezet folyamatait irányítják. Minden doshának megvan a rá jellemző funkciója, ami segíti a test, a szervezet és a szervek megfelelő működését.



    Vata Dosha

    Domináns elemek: Éter+Levegő
    Jellemző tulajdonságai: Könnyű, finom, száraz, hideg, gyors, változékony, szétterjedő.
    A Vata dosha a testen belül a köldöktől lefelé, a test alsó részén domináns. A vastagbél, végbél, az ivarszervek és a medence valamint a lábak területén uralkodik. A kiválasztásban van fontos szerepe. A szállítás, mozgatás kiválasztás a hozzá tartozó funkció. A mozgás és a gondolkodás is a Vata dosha fennhatósága alá tartozik.


    Pitta

    Domináns elem: Tűz
    Jellemző tulajdonságai: Forró, csípős, változékony, száraz, átalakító.
    A rekeszizomtól a köldökig terjed a fennhatósága a Pitta doshának. Az emésztőrendszer tartozik hozzá, ami a táplálék átalakításáért felel. A bőr és a szemek területén is Pitta dominancia van jelen. A szomjúság és az éhség érzéséért felel. Az anyagcsere folyamatokban van nagy szerepe. Az emésztés során keletkezett hőért felelős valamint fenntartja a test hőmérsékletét is. A szemek megfelelő működése is a Pitta feladatai közé tartozik.


    Kapha

    Domináns elemek: Víz+Föld
    Jellemző tulajdonságai: Nehéz, stabil, szilárd, nedves, hideg, sűrű, lassú, olajos.
    A test felső részén domináns, a rekeszizomtól a fej területéig. A mellkasban van a központja. A légző rendszert urallja valamint a szívet. Az izületek, szalagok, a kötő és zsírszövetek területén is domináns. A szövetek összekötését, stabilizálását,az izületek kenését befolyásolja.

    2011. június 6., hétfő

    További személyiségtípusok befejező rész

    Kapha Prakruti

           Nyugodt, jóindulatú, befogadó
           Hízékony
           Figyelemfelkeltő, vonzó
           Depressziv
           Lassú
           Hűséges

    Kapha lélek

    Becsületes, jóindulatú, őszinte ember. Toleráns, alázatos és engedékeny.  Sajnos lassúsága és befelé forduló hozzáállása miatt hajlamos a depresszióra és a letargiára. A barátok sokat segíthetnek neki azzal, hogy kimozdítják ebből a tespedt állapotból.. Általában lassan és nehezen szánja rá magát a cselekvésre. Elhatározásait nem követi minden esetben megvalósítás. Ha magukra maradnak, közömbössé vállnak. Ápolja és szereti a tartós kapcsolatokat. Hűségesek kapcsolataikhoz és elveikhez. Ha mozgásban tartják a barátok és a családtagok, akkor képes a változásra.

    Kapha test

    Általában alacsony, zömök testalkatú emberek, rövid vaskos végtagokkal. Hízásra erősen hajlamos. Haja sűrű és sötét színű, erős. Bőre hófehér, puha, sima, hideg és olajos. Ők azok, akik magukra vonják a figyelmet megjelenésükkel, kisugárzásukkal.  Vonzóak a másik nem számára. Kis mennyiséget eszik, mégis súlyfelesleggel rendelkezik.

    Kapha betegségek

    Jellemző a túlsúly, légszomj, cukorbetegség, érelmeszesedés, magas vérnyomás, orrmelléküreg problémák. A mellkas, torok, fej hurutos megbetegedései, koleszterin problémák, vesebetegségek, depresszió. 

    További személyiségtípusok

    Pitta Prakruti

           Bátor, kreatív, ügyes
           Sokat tanul, nagyon intelligens.
           Döntéshozó
           Kritikus, tüzes, indulatos
           A problémák megoldására törekszik
           Képes szembenézni a félelemmel, gyűlölködéssel

    Pitta lélek

    A Pitta ember bátor, kreatív, sokat tanul és nagy intelligencia jellemzi. Irányító típus, ő az, aki a főnök a csapatban. Természetük kritikus, agresszióra, vitatkozásra hajlamos, megkérdőjelezi az alapvetően elfogadott tényeket is. Könnyen hisztissé vállnak és rátelepedhet beosztottjaira. A harmonikus Pitta kreatív ember, aki szereti a kihívásokat, új megoldások keresésén fáradozik, nem kesereg a kudarcok miatt, hanem megoldások után néz. Meg kell tanulniuk kontrolálni érzelmeiket, indulataikat. Ha empatikus képességeit fejleszti könnyebben megért másokat így a kapcsolataiban is könnyebben boldogul.

    Pitta test

    Közepes testalkat és testmagasság jellemzi. Hízásra közepesen hajlamosak. Hajuk gyakran szőke, vöröses, gyér és hajlamos a korai őrülésre. Bőrük vörös, szeplős, pattanásos, ráncos, anyajegyes. Szemük színe is világos és általában a világos színek dominálnak náluk. Szemük érzékeny harag vagy sírás esetén bevörösödik. Mozgásuk gyors, képesek gyorsan váltani, ügyesek. Kimért szomjuk és étvágyuk van. Nem szeretik a meleg évszakot. Jó ha odafigyelnek a vízháztartásukra, a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás fontos.

    Pitta betegséghajlam

    Emésztőrendszeri betegségek (gyomor, bél, máj) a vérképző szervek betegségei, a gyomorfal és a bélfal gyulladásai, gyomor-és nyombélfekély, gyomorégés. Bőrbetegségek ( pikkelysömör, nedvedző és gyulladt ekcéma, aknés bőr) gyulladásos és lázas megbetegedések, szemproblémák, égő érzés a szemben

    A három Dosha és a személyiségtípus

    A személyiségtípus vagy más néven Prakruti

    A Prakruti nem más, mint az egyén alkata, természete, megjelenése. A Prakruti a Doshák arányából épül fel. A Prakruti megállapítás fontos szerepet játszik, hiszen segít kialakítani az egyén számára legmegfelelőbb életvitelt, táplálkozást és gyógykezelést.
    A prakruti meghatározása tesztkérdések segítségével lehetséges, de egy tapasztalt terapeuta már a megjelenésből és pár kérdésből könnyedén megállapítja milyen is a prakrutink.
    A három személyiségtípus a következő: Vata, Pitta, Kapha.
    Ezeket részletesebben is bemutatom.



    Vata Prakruti

           Vékony
           Labilis, nyugtalan
           Aggódó
           Féltékeny típus
           Egyszerre több dologgal is képes foglalkozni
           Extra alkalmazkodóképességgel rendelkezik


    Vata lélek

    Félelmekkel teli, hamar idegessé válik, hiszen lelkében sok a labilitás és gondolataiban sem mindig összeszedett. Folyamatosan kételkedik, ami még jobban segíti a labilitást. Hajlamos negatív és aggódó lenni (hipochondria). Mindent nagy lelkesedéssel kezd el, majd egy idő után feladja, mert nincs kitartása, hogy végigvigye. Beszédesek, cserfesek, de gyakran jelentéktelen dolgokról beszélnek és sokat. Félelmeik csak is bizalommal orvosolhatók. Érdemes elgondolkodnia azon, hogy vajon mitől és miért tart és ennek az aggódásnak, félelemnek van-e reális alapja. Kell valaki, aki rendszeresen visszahúzza a racionalizmus talajára. Fontos számukra a zene és a humor. Labilisak ezért nagyon fontos hogy biztos környezetet alakítsanak ki maguk körül vagy a család teremtsen nyugalmat számukra. Hajlamosak a szerencsejátékra, lopásra, hazudozásra. Memóriájuk bizonytalan.

    Vata test

    Általában magas és vékony emberek, hosszú végtagokkal. Hízásra nem hajlamosak. Hajuk sötét száraz, bőrük is hajlamos a szárazságra, sok kreol bőrű van közöttük. Lehetnek falánkak és minden időben képesek enni, de ez nem látszik meg rajtuk. Székletük a nagymennyiségű táplálékbevitel ellenére kevés és nehezen ürül. Szeretik az édes, savanyú, sós, meleg sőt a forró ételeket. Utálják a hideget.

    Vata betegséghajlam

    Mozgásszervi megbetegedések (izületi kopások), idegrendszeri problémák, pszichés zavarok (szorongás, depresszió) álmatlanság, neuralgiás rángás, szívritmuszavarok, bőr- nyálkahártya-szövetek szárazsága, terméketlenség.

    2011. június 5., vasárnap

    Kezdjük az alapoknál…

    Az Ajurvéda Indiából származik és több mint 5000 éves múltra tekint vissza. A védikus gyógyítás legalapvetőbb tudását őrzi Az ősi indiai bölcsek legnagyobb ajándéka az emberiség számára. Elmondható hogy az egyik legősibb gyógyászati rendszer a világon!  
    Az Ajurvéda nem csak gyógyászattal, hanem életvezetéssel és egészségmegőrzéssel is foglalkozik, megtanulható hogy az egyes személyiségtípusoknak milyen étrendre és életvitelre van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Az embert egy egységként vizsgálva a test-lélek-szellem harmóniájára is figyelmet fordít.
    Kevesen tudják, hogy az Ajurvédát nemcsak emberek gyógyítására alkalmazták. Máig fennmaradtak a fák, a lovak, az elefántok és más állatok gyógyításáról szóló szövegek is.

    Az Ajurvéda egy összetett rendszer, amely kimondja, hogy testünket és a világegyetemet ugyan azok az őselemek alkotják.  Az öt őselem az Éter, a Levegő, a Tűz, a Víz és a Föld. Az őselemek a csakrarendszeren keresztül jutnak a szervezetbe, vagy válnak ki abból. A csakrák olyan energiaközpontok, amelyek elemeket képesek felvenni és leadni ezzel befolyásolva a testi-lelki állapotot. A hét fő csakra közül csak öt tud elemeket felvenni és leadni a felső két csakra a tudati funkciókért felelős.
    • -          Korona csakra  /Felsőbb tudatosság/
    • -          Harmadik szem csakra /Érzék feletti érzékelés/
    • -          Torok csakra / Éter elem/
    • -          Szív csakra /Levegő elem/
    • -          Napfonat csakra / Tűz elem/
    • -          Szex csakra / Víz elem/
    • -          Gyökér csakra /Föld elem/


    A szervezetünkben lévő 5 elem a 3 Doshában nyilvánul meg. A Doshák, hatóerők, melyek épp úgy, ahogyan az elemek, növekedhetnek, illetve megfogyatkozhatnak.  A szervezetben a Doshák harmóniája, egyensúlya lenne a kívánatos, de általában szervezetünkben valamelyik dósa túlsúlyban van, életvitelünk, táplálkozási szokásaink miatt. A Doshák egyensúlyának felborulása betegségek kialakulásához vezet. A Doshák aránya alapján meghatározgató az egyén személyiségtípusa. Ez a későbbiekben segítséget nyújt ahhoz, hogy jobban megértsük mi miért jó vagy nem megfelelő a számunkra, milyen táplálék fogyasztása lenne számunkra fontos és milyen életvitel tenne egészségesebbé.

    A három Dosha:
    • -          Vata Dosha /Éter + Levegő/
    • -          Pitta Dosha /Tűz/
    • -          Kapha Dosha /Víz + Föld/

    A doshák aránya mindenképp az egyensúlyi állapot elérése felé kell, hogy haladjon. Ezt mi magunk is befolyásolhatjuk tetteinkkel, gondolatainkkal, táplálkozásunkkal, testmozgással….

    2011. június 4., szombat

    Otthonra találás

    Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy lány, aki hitt a csodákban. Sok kudarc és keserűség után is reménykedett abban, hogy van valami, ami több annál, amit látunk a világból!
    Ez a lány járt kint és bent fent és lent, tapasztalt és tanult. Nagy lelkesedéssel keresett és keresett és keresett, sokszor nagyon közel állt ahhoz, hogy feladja, még végül rátalált arra a kincsre, amit az élet neki tartogatott.
    Nap, mint nap csodás és segítőkész emberekkel találkozom, akik tanítanak és támogatnak. Minden napban van valami jó és semmilyen erőfeszítés sem hiábavaló, ha hiszünk abban, amit csinálunk. Sokszor az ember elkeseredik a kudarcok miatt, de sosem szabad feladni, mert mindig van segítség, és olyan könnyen és egyszerűen jön, hogy nem is hinnénk!
    Hogy mi vár még rám nem tudom, de örömmel várom, mert minden okkal történik az életünkben.
    Minden találkozásban ott rejlik a csoda, és én hiszek a csodákban……

    Köszönet ezért a kis házikóért, azért a sok-sok munkáért és erőfeszítésért hogy most így néz ki, és hogy otthonául szolgálhat az Ajurvédának!

    Most útjára indítom ezt a blogot ami az Ajurvédát illetve az Ajurvédaházat mutatja be.
    Szeretném, ha többen megismernék és alkalmaznák ezt a több ezer éves tudományt.