2011. október 15., szombat

A megfázásról Ajurvédikus szemszögből

Most, hogy beköszöntött a hideg, nyirkos idő, egyre többen szenvedünk a megfázás tüneteitől illetve az influenzától.
Ebből az okból kifolyólag, illetve azért mert épp magam is sikeresen megfáztam, gondoltam megosztok pár kezelési módot, amivel segíthetünk magunkon…

A megfázás legfőképp a fejben kezdődik, (valamint a lelki egyensúly megbomlása is befolyásolja, hogy épp fogékonyak vagyunk-e egy betegségre) mivel a szánkon jutnak be a kórokozók. Az okok a hideg levegő, a szél, a hideg nedvesítő, nyálkásító ételek fogyasztása. Valamint a téli időszak, aminek idején a Kapha dosha domináns, ami támogatja a nyálkaképződést és a légúti betegségek kialakulását.
Esetemben a kapha jellegű hideg tejtermékek fogyasztása illetve a hirtelen lehűlés (amire nem készültem fel kellően) együttesen okozták a problémát.

A megfázás általános kezelése

A megfázás a Kapha dosha felszaporodására utal (túlzott nyálkaképződés, váladék felhalmozódás az orrban, köhögés, izomfájdalom, torokfájás, fejfájás, hidegrázás) amit megfelelő étrenddel és gyógynövényekkel, fűszerekkel kezelhetünk.
Könnyű, meleg, egyszerű ételek fogyasztása javasolt. Kerülnünk kell a tejtermékeket, (tejet, sajtot, joghurtot) a nehéz, zsíros, nyirkos ételeket (hús, csonthéjasok, tésztafélék, cukorkák, édes gyümölcslevek).
Ami segíthet az a mézes-citromos gyömbérleves, valamint a bazsalikom, fahéj vagy szegfűszeg tartalmú fűszeres tea. De a legjobb gyógymód a friss gyömbér fogyasztása!
Az Ajurvédikus gyógynövények közül alkalmazhatók:
  • Gyömbér
  • Fahéj
  • Édesgyökér
  • Menta
  • Bazsalikom
  • Szegfűszeg


Nekem eddig a faháj és a gyömbér vált be valamint a mentolos gőzölés, ami kitűnő nyálkaoldó hatású.
Természetesen fontos hogy a személyiségtípusnak megfelelő kezelést vegyük igénybe ezért érdemes egy szakembert felkeresni. De ha szeretünk kísérletezni, akkor mi magunk is kipróbálhatjuk mi az, ami használ ilyen esetekben.

/felhasznált irodalom: Dr. David Frawley- Ájurvédikus Gyógyítás/