Az Ajurvédikus szemlélet szerint testünket 5 őselem építi fel. Ezeknek az őselemeknek az aránya befolyásolja külső megjelenésünket és szellemi-lelki beállítottságunkat.
Az öt őselem:
Éter
Levegő
Tűz
Víz
Föld
Az öt elem mindegyike jelen van bennünk, csak arányukban különböznek. Ezek az elemek alkotják a Dhosákat (hatóerőket) melyek a személyiségtípus meghatározásában is igen fontosak. Három Dhosa különböztethető meg, ezek a Vata, Pitta és a Kapha dhosa.
Vata Dhosa
Az Éter és a Levegő elemek alkotják melyek könnyedséget, instabilitást, mozgékonyságot, nyugtalanságot, gyorsaságot és szárazságot kölcsönöz.
Pitta Dhosa
Tűz elem alkotja és lobbanékonyságot, forróságot, változékonyságot, szenvedélyességet kölcsönöz.
Kapha Dosha
A Víz és a Föld elem keveréke, amitől nehézkes, nyirkos, lassú, tompa és stabil lesz.
A Dhosák aránya alakítja ki a személyiségtípust, a Prakrutit aminek megállapítása az Ajurvédában ingen fontos hiszen a kezelések alapja a személyiség meghatározása. A Prakruti ismeretében választható olaj a masszázshoz. A Prakruti segíthet a mindennapi élet a napi rutin kialakításában is hiszen segít a megfelelő étrend, mozgásforma megállapításában. Hozzásegít az egészség megőrzéséhez is, hiszen ha szervezetünknek megfelelő ételeket fogyasztunk, azzal hozzájárulunk az egészégi állapot fenntartásához illetve a betegségek megelőzéséhez.