2011. október 31., hétfő

A Navarakizi masszázsról

Ez a masszázstechnika is az ajurvédikus masszázsok közé tartozik, különlegessége a masszázshoz felhasznált anyagokban rejlik. Az Abhyangát (teljes testmasszázs) követően nem gőzölés következik, hanem a rizses batyus átdörzsölés.

A tejben főzött rizs finom krémes állagot kap, amivel az egész testet alaposan átmasszírozzuk, ettől a rendkívül tápláló krémes tejes anyagtól a bőr megfiatalodik, felfrissül, még a fájdalmasan száraz bőr is újjászületik a hatására.

A navarakizi számos problémára lehet gyógyír. Alapvetően feltöltő, felépítő, regeneráló, energiát adó, nyugtató. Kimerültség esetén rendkívül jótékony hatású. A bőrproblémákkal küzdők számára is segítséget nyújt, illetve nyugtató, tápláló hatása miatt stressz oldóként is alkalmazható.

Milyen esetekben indokolt a Navarakizi masszázs?

·         Izomgyengeség, izületi kopások és bénulás esetén
·         Kóros soványság illetve kimerült állapotokban
·         Bőrbetegségek esetén (ekcéma, pikkelysömör, gyulladt pattanásos bőr)
·         Ha erősen Vata túltengés áll fenn, de hűtő hatása miatt a Pittáknak is javasolt.

Hányszor javasolt a masszázskezelés?

Egészségmegőrző kezelésként mindenki maga dönti el, hogy mikor és milyen rendszerességgel veszi igénybe a Navarakizi masszázst, ha viszont terápiás céllal választja valaki, akkor érdemes legalább heti 1-2 alkalommal jönni. Ha valóban tartós javulást szeretnénk eléri, akkor legalább 5 kezelés szükséges. Természetesen mindenki egyedi adottságokkal rendelkezik, ezért van, akinek már a 2-3 alkalommal is megszűnnek a problémái.

2011. október 20., csütörtök

Az 5 őselem, amely jelen van bennünk…

Az Ajurvédikus szemlélet szerint testünket 5 őselem építi fel. Ezeknek az őselemeknek az aránya befolyásolja külső megjelenésünket és szellemi-lelki beállítottságunkat.

Az öt őselem:
Éter
Levegő
Tűz
Víz
Föld

Az öt elem mindegyike jelen van bennünk, csak arányukban különböznek. Ezek az elemek alkotják a Dhosákat (hatóerőket) melyek a személyiségtípus meghatározásában is igen fontosak.  Három Dhosa különböztethető meg, ezek a Vata, Pitta és a Kapha dhosa.

Vata Dhosa
Az Éter és a Levegő elemek alkotják melyek könnyedséget, instabilitást, mozgékonyságot, nyugtalanságot, gyorsaságot és szárazságot kölcsönöz.

Pitta Dhosa
Tűz elem alkotja és lobbanékonyságot, forróságot, változékonyságot, szenvedélyességet kölcsönöz.

Kapha Dosha
A Víz és a Föld elem keveréke, amitől nehézkes, nyirkos, lassú, tompa és stabil lesz.

A Dhosák aránya alakítja ki a személyiségtípust, a Prakrutit aminek megállapítása az Ajurvédában ingen fontos hiszen a kezelések alapja a személyiség meghatározása. A Prakruti ismeretében választható olaj a masszázshoz. A Prakruti segíthet a mindennapi élet a napi rutin kialakításában is hiszen segít a megfelelő étrend, mozgásforma megállapításában. Hozzásegít az egészség megőrzéséhez is, hiszen ha szervezetünknek megfelelő ételeket fogyasztunk, azzal hozzájárulunk az egészégi állapot fenntartásához illetve a betegségek megelőzéséhez.

2011. október 15., szombat

A megfázásról Ajurvédikus szemszögből

Most, hogy beköszöntött a hideg, nyirkos idő, egyre többen szenvedünk a megfázás tüneteitől illetve az influenzától.
Ebből az okból kifolyólag, illetve azért mert épp magam is sikeresen megfáztam, gondoltam megosztok pár kezelési módot, amivel segíthetünk magunkon…

A megfázás legfőképp a fejben kezdődik, (valamint a lelki egyensúly megbomlása is befolyásolja, hogy épp fogékonyak vagyunk-e egy betegségre) mivel a szánkon jutnak be a kórokozók. Az okok a hideg levegő, a szél, a hideg nedvesítő, nyálkásító ételek fogyasztása. Valamint a téli időszak, aminek idején a Kapha dosha domináns, ami támogatja a nyálkaképződést és a légúti betegségek kialakulását.
Esetemben a kapha jellegű hideg tejtermékek fogyasztása illetve a hirtelen lehűlés (amire nem készültem fel kellően) együttesen okozták a problémát.

A megfázás általános kezelése

A megfázás a Kapha dosha felszaporodására utal (túlzott nyálkaképződés, váladék felhalmozódás az orrban, köhögés, izomfájdalom, torokfájás, fejfájás, hidegrázás) amit megfelelő étrenddel és gyógynövényekkel, fűszerekkel kezelhetünk.
Könnyű, meleg, egyszerű ételek fogyasztása javasolt. Kerülnünk kell a tejtermékeket, (tejet, sajtot, joghurtot) a nehéz, zsíros, nyirkos ételeket (hús, csonthéjasok, tésztafélék, cukorkák, édes gyümölcslevek).
Ami segíthet az a mézes-citromos gyömbérleves, valamint a bazsalikom, fahéj vagy szegfűszeg tartalmú fűszeres tea. De a legjobb gyógymód a friss gyömbér fogyasztása!
Az Ajurvédikus gyógynövények közül alkalmazhatók:
  • Gyömbér
  • Fahéj
  • Édesgyökér
  • Menta
  • Bazsalikom
  • Szegfűszeg


Nekem eddig a faháj és a gyömbér vált be valamint a mentolos gőzölés, ami kitűnő nyálkaoldó hatású.
Természetesen fontos hogy a személyiségtípusnak megfelelő kezelést vegyük igénybe ezért érdemes egy szakembert felkeresni. De ha szeretünk kísérletezni, akkor mi magunk is kipróbálhatjuk mi az, ami használ ilyen esetekben.

/felhasznált irodalom: Dr. David Frawley- Ájurvédikus Gyógyítás/