Napjaink egyik legnépszerűbb civilizációs betegsége a kínzó hátfájás, melynek oka többféle lehet. Az egyszerű izomgyengeségtől kezdve a komoly reumatológiai betegségekig bármi számításba jöhet.
Az ülőmunka, stressz, helytelen életmód mind-mind a gerincoszlop statikájának és az azt körülvevő izomzat egyensúlyának megbomlásához vezethet.
A preventív gerinctréning célja, hogy a saját hibánkból vagy a környezet felől érkező ártalmakat felismerje, és elhárítsa. Segítségével csökkenthető a mindennapi munkából adódó terhelés. Alkalmazhatunk stressz csökkentő lazító módszereket, hatékony korrekciós edzés programot, valamint adhatunk táplálkozási tanácsokat is, melyek az egészség megtartását segítik.
Miből áll a preventív gerincgimnasztika?
Mint minden edzés, ez is bemelegítéssel, bemelegítő nyújtással kezdődik. Ezután következik a gerinc mobilizálása, melynek célja a gerinc ízületeinek alapos átmozgatása, az ízületi mozgásterjedelmek javítása. Ezt követően jöhet az erősítés, melynek célja a testtartás kialakításában résztvevő izmok erőálló-képességének fokozása, az izomtónus fokozása, testtudat javítása, testtartás javítása.
Az óra elengedhetetlen részét képezi a nyújtás, amely többféle lehet: dinamikus nyújtás, statikus nyújtás, erőfeszítéses streching.
Érdemes megemlíteni a különböző lazító technikákat is, amely kellemes lezárása lehet egy –egy preventív gerinctréningnek. Ilyenkor kiiktatunk minden zavaró körülményt, nyugodt környezetet biztosítunk.
„A test érzése a lélek nyugalma”
Ma még sokan tartanak a gerinctornától, mondván, hogy nagyon nehéz, nem elég pörgős. Valóban nem könnyű azokat az izmokat átmozgatni, amelyeket éveken át nem használtunk, azonban meg kell érteni azt is, hogy az egészséges gerincoszlop, a test és lélek egészségének alapja. Tudnunk kell, hogy a különböző egészségügyi panaszok megjelenése előtt már jóval korábban elkezdődnek azok az elváltozások, melyek a tüneteket okozzák. Ezért fontos hangsúlyozni a gerincgimnasztika fontosságát, és azt, hogy a gerinctréninggel a mozgásszervi és egyéb betegségek helye csökkenthető lenne a civilizációs ártalmak között.
Ezt a fajta edzésmódszert nemre, korosztályra való tekintet nélkül szinte mindenkinek csak ajánlani tudom, hiszen a 21. század emberének gerince rengeteg ártalomnak van kitéve, ami gyönyörűen kompenzálható egy szakképzett gerinctréner által vezetett edzéssel.
Bozsik Ildikó