2011. szeptember 19., hétfő

Könyvajánló

Ájurvédikus Gyógyítás – Dr. David Frawley

Mióta az Ajurvédikus masszázzsal foglalkozom, azóta már rengeteg könyvet átlapoztam áttanulmányoztam, de ez a könyv az eddigi legátfogóbb leg érthetőbb. Tetszik, hogy tényleges és részletes tanácsokkal lát el bizonyos problémák kezelésére. Kidolgozott és alapos.
A doshák illetve az aldoshák is részletesen bemutatásra kerülnek, ezzel sokkal nagyobb rálátást ad és a megértés is sokkal könnyebb.
Külön részben mutatja be a szerző a betegségeket és ezeket is lebontja a doshák szerint, ami szintén nagyon hasznos, mert ebből is tanul az ember. Le lehet ellenőrizni a tudást :)
A dosháknak megfelelő étrend is nagy örömöt okozott, hiszen ebben a témakörben elég nagy volt nálam a kavarodás, de most több dolog is a helyére került….
Számomra külön öröm hogy a migrénnel külön is foglalkozik így magamon is tesztelhetem a leírtakat.
Aki mélyebben meg akar ismerkedi az Ajurvédikus tudással és gyógyászattal vagy csak érdekli a téma és egy jó és átfogó könyvet keres, annak bátran ajánlhatom ezt a művet.
 
A szervzőről:
Dr. David Frawley számos Ajurvédikus könyv szerzője, azon kevés szakember egyike, akit Indiában is elismernek tudása miatt. Jelenleg a Védikus Tudományok Amerikai Intézetének igazgatója.

A könyv megrendelhető, ha valakit érdekel az Ajurvédaházban is megtekinthető és megvásárolható.

2011. szeptember 12., hétfő

Preventív gerinctréning

Napjaink egyik legnépszerűbb civilizációs betegsége a kínzó hátfájás, melynek oka többféle lehet. Az egyszerű izomgyengeségtől kezdve a komoly reumatológiai betegségekig bármi számításba jöhet.
Az ülőmunka, stressz, helytelen életmód mind-mind a gerincoszlop statikájának és az azt körülvevő izomzat egyensúlyának megbomlásához vezethet.
A preventív gerinctréning célja, hogy a saját hibánkból vagy a környezet felől érkező ártalmakat felismerje, és elhárítsa. Segítségével csökkenthető a mindennapi munkából adódó terhelés. Alkalmazhatunk stressz csökkentő lazító módszereket, hatékony korrekciós edzés programot, valamint adhatunk táplálkozási tanácsokat is, melyek az egészség megtartását segítik.

Miből áll a preventív gerincgimnasztika?

Mint minden edzés, ez is bemelegítéssel, bemelegítő nyújtással kezdődik. Ezután következik a gerinc mobilizálása, melynek célja a gerinc ízületeinek alapos átmozgatása, az ízületi mozgásterjedelmek javítása. Ezt követően jöhet az erősítés, melynek célja a testtartás kialakításában résztvevő izmok erőálló-képességének fokozása, az izomtónus fokozása, testtudat javítása, testtartás javítása.
Az óra elengedhetetlen részét képezi a nyújtás, amely többféle lehet: dinamikus nyújtás, statikus nyújtás, erőfeszítéses streching.
Érdemes megemlíteni a különböző lazító technikákat is, amely kellemes lezárása lehet egy –egy preventív gerinctréningnek. Ilyenkor kiiktatunk minden zavaró körülményt, nyugodt környezetet biztosítunk.

„A test érzése a lélek nyugalma”

Ma még sokan tartanak a gerinctornától, mondván, hogy nagyon nehéz, nem elég pörgős. Valóban nem könnyű azokat az izmokat átmozgatni, amelyeket éveken át nem használtunk, azonban meg kell érteni azt is, hogy az egészséges gerincoszlop, a test és lélek egészségének alapja. Tudnunk kell, hogy a különböző egészségügyi panaszok megjelenése előtt már jóval korábban elkezdődnek azok az elváltozások, melyek a tüneteket okozzák. Ezért fontos hangsúlyozni a gerincgimnasztika fontosságát, és azt, hogy a gerinctréninggel a mozgásszervi és egyéb betegségek helye csökkenthető lenne a civilizációs ártalmak között.

Ezt a fajta edzésmódszert nemre, korosztályra való tekintet nélkül szinte mindenkinek csak ajánlani tudom, hiszen a 21. század emberének gerince rengeteg ártalomnak van kitéve, ami gyönyörűen kompenzálható egy szakképzett gerinctréner által vezetett edzéssel.

Bozsik Ildikó

2011. szeptember 11., vasárnap

Garshan nyersselyemkesztyűs masszázs

Ez a száraz dörzsöléses masszázs az Ajurvédikus masszázsok közé tartozó főként Kapha dosha csökkentő (súlycsökkentő) méregtelenítő emésztést segítő, fogyasztó és nyirokkeringést serkentő kezelés, melyet nyersselyem kesztyűvel végzünk.
Megelőzhető vele a narancsbőr kialakítása, de a már jelentkező bőrprobléma korrigálására is képes. A masszázs utána bőr szerkezete sokkal erősebb lesz, a színe ragyogóvá válik és bársonyosan sima lesz. Mivel az elhalt hámréteg eltávozik, ezáltal a friss élettel teli bőrréteg kialakulását segíti elő.

A Garshan masszázs hatásai:
-          A vérkeringést és a nyirokkeringést is serkenti
-          Sejtmegújító hatású a bőrréteg fiatalítását idézi elő
-          Serkenti az emésztést
-          A szövetekre jó hatást gyakorol
-          A máj koleszterinszintjét enyhén csökkenti a rendszeresen végzett masszázs (7-10napos kúra)
-          A statikus elektromosság növelése által, jótékonyan hat a test különböző csatornáira

A masszázs időtartama 35-45 perc. 
Garshan masszázst követheti, egy olajos masszázskezelés mivel ilyenkor a bőr könnyen befogadja a bőrtápláló anyagokat. 
Garshan masszázs után ajánlott a meleg zuhany illetve a szauna is maximum 15perc időtartamban.

Az Ajurvédikus masszázsok közül ez a legintenzívebb, leggyorsabb masszázskezelés. Kifejezetten Kapha túlsúly esetén indokolt a pattogós, fürge mozdulat, de más típusoknál is alkalmazható a kezelés. Ha nem Kapha személyiségtípusú vendégnél alkalmazzuk akkor a mozdulatok lehetnek lassabbak és finomabbak. A kezelés mélysége és erőssége teljesen személyre szabott, hiszen mindenkinek más az érzékenysége.
Saját tapasztalatból mondhatom hogy valóban bársonyos és ragyogó bőrt varázsol....
Csak az a kár hogy magamat nem tudom kezelni!