A doshák kitöltik testünket, hatnak lelki és szellemi életünkre, az egészségünkre, valamint a különböző életszakaszainkban bizonyos doshák dominánsabbakká válnak.
A gyermekkor a gyarapodás és a növekedés ideje, ekkor a felépítő és tápláló Kapha dosha dominanciája figyelhető meg, hiszen a fejlődő szervezetnek anyagra van szüksége, hogy növekedhessen, szellemileg is fejlődhessen.
Ez az időszak a kapha dosah dominanciája miatt kedvez a légúti betegségeknek, hiszen a kapha dosah a fej régióját uralja. A fülproblémák, megfázásos, váladékkal járó felső légúti betegségek, köhögés, influenzás tünetek.
A serdülő kortól a középkor ideje alatt a Pitta dosha veszi át az uralmat, ami a gyomor területén domináns ezért az emésztőrendszer megbetegedései lehetnek jellemzőek. Ebben a korban a szervezet teljesen átalakul, a nemi érés folyamata megtörténik az ember a gyermekkorból a felnőttkorba lép át. Ez a korszak a nagy változásokat hozza el az ember életében. Sokaknak ebben a korszakban emésztési problémáik lesznek, gyomorfekély alakulhat ki vagy más emésztési rendellenessége léphet fel. A bőrproblémák is jellemzőek lehetnek (pattanásos bőr).
Az öregedés folyamatával a Vata dosha veszi át az irányítást a szervezet felett. Ez az időszak már a lassú, de biztos leépülés felé halad. A test veszít a tömörségéből, szárazabbá válik a bőr, kiszáradnak az izületek, kopások jelentkeznek, a haj megőszül, a memória már nem a régi…
Ebben a korszakban több pihenésre van szükség, már nem bír annyit az ember, az anyag elfogy a szervezetből. A test veszít nedvességtartalmából és fokozatosan leépül. Ilyenkor a szemproblémák, alvás zavarok, izületi problémák, idegrendszeri zavarok jelentkezhetnek.
Tehát elmondható hogy az emberi élet folyamata a doshák szempontjából három szakaszra osztható:
Kapha dosha- felépítő szakasz
Pitta dosha- átalakító szakasz
Vata dosha- lebontó szakasz